A A A K K K
для людей із порушенням зору
Карлівська міська громада
Полтавська область, Полтавський район

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує

Дата: 25.01.2022 13:04
Кількість переглядів: 198

Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки  Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області нагадує, що урожайність сільськогосподарських культур залежить не тільки від рівня агротехніки, а й від правильно підібраних сортів, від багатьох їх ознак і властивостей.

Тому в насінництві вирішується два взаємопов’язані  завдання. Перше з них - розмноження високоякісного сортового насіння нових, введених у виробництво сортів до розмірів, що забезпечують потребу господарств у ньому. Проте, у процесі масового розмноження і тривалого вирощування якість сортів погіршується. Тому друге завдання насінництва – збереження сортових і врожайних якостей насіння всіх рекомендованих до вирощування сортів. Відповідно до цих завдань у насінницькій роботі здійснюється два основних процеси-сортозаміна і сортооновлення.

Сортозаміна - це повна заміна на виробничих посівах одного старого сорту на інший, новий сорт. Як правило, нові сорти істотно перевищують старі за врожайністю та іншими селекційно-цінними ознаками. Тому сортозаміну необхідно проводити швидко, протягом одного, двох років. Оперативна зміна сорту дозволяє швидше і повніше використати біологічні, господарські переваги новою сорту й одночасно позбавитись тиску хвороб і шкідників, які супроводжували старий сорт. У нових сортів упродовж виробничого використання з часом можуть погіршуватися господарські ознаки і біологічні властивості, що зумовлюються механічним і біологічним засміченням, розщепленням, появою мутантів, збільшенням ураження рослин хворобами, які передаються через насіння,екологічною депресією. Урожайність на сортові властивості насіння також знижуються внаслідок порушення насінницької агротехніки. Тому виникає потреба проводити сортооновлення. Сортооновлення – це заміна сортового насіння в господарствах насінням цих самих сортів, але вищих генерацій. Сортооновлення в товарних господарствах необхідно проводити базовим насінням (супереліта, еліта) або сертифікованим насінням першої генерації в певні строки, прийняті науково-дослідною установою в зоні її діяльності.

Урожайність сортів залежить від дії багатьох факторів, тому завданням насінництва є збереження генетичного потенціалу продуктивності, який сорт мав при виведенні.

Тому, для вчасного проведення сортооновлення суб’єкту господарювання необхідно дотримуватись певних правил:

посів проводити насінням не нижче 2-ї генерації;

сортооновлення проводити насінням категорії базове(супереліта, еліта), або сертифіковане, але не нижче 1-ї генерації;

дотримуватись технології вирощування сільськогосподарських культур, особливо на насінницьких ділянках, з метою збереження сортових та посівних якостей насіння.

                                                     Провідний інспектор відділу контролю у сфері насінництва

                                         та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки

                                                             ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

                                                                                                  Жигилій Л.І.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь