БОТУЛІЗМ І ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА
У поточному році в Полтавській області у зв’язку із вживанням в їжу м’ясної консерви домашнього виготовлення та рибних консервів промислового виготовлення зареєстровано два випадки захворювання на ботулізм, постраждало троє людей.
Ботулізм — це, як правило, дуже тяжке інфекційне захворювання, що виникає на фоні повного благополуччя здоров’я. Збудник ботулізму - мікроб, який при відсутності кисню та сприятливій температурі виділяє сильнодіючий токсин, що є найтоксичнішим із усіх відомих бактеріальних токсинів.
Основною причиною захворювання є продукти домашнього приготування — овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та копчена риба.
Зараження дорослої людини відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт.
Від моменту проникнення збудника в організм до клінічних проявів хвороби проходить від декількох годин до 2-5 діб. Чим важче захворювання, тим коротший цей період. При важких формах він становить близько доби.
Є три найтиповіші варіанти розвитку хвороби:
– порушення функції шлунково-кишкового тракту - нудота, блювотаа, характерний біль у животі, рідкі випорожнення без патологічних домішок;
– розлади зору – подвоєння предметів, «сітка» перед очима, мерехтіння;
– порушення дихання - розвиток гострої дихальної недостатності, зупинка дихання внаслідок паралічу дихальної мускулатури або асфіксія дихальних шляхів.
Такі ускладнення при ботулізмі можуть привести до летального результату, який при відсутності необхідних заходів лікування, є високим і сягає 70%. Смерть наступає від дихальної недостатності.
Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними із яких є:
— захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали негайно охолоджують або заморожують, перед посолом її необхідно обережно випотрошити, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, та не забруднити м’язи риби його вмістом;
— проведення посолу риби тільки в охолодженому стані при температурі не вище +4°C, дотримання технології приготування, так як при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;
— ретельне промивання та просушування овочів, особливо грибів перед консервуванням, дотримання температурного режиму при виготовленні консервів;
— не вживати бомважні консерви та при підозрі на їх недоброякісність;
— не купувати копчену, солену та вялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
— не вживати грибні та рибні консерви домашнього виготовлення.
Ботулотоксин не викликає зміни кольору, запаху, смаку домашніх консервів, тому після відкриття банки визначити чи заражена ним їжа неможливо.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких особливо, дітей.
Карлівське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області