ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує
Серед безлічі злісних бур’янів є такі ,котрих позбутися надзвичайно важко. Це,зокрема, повитиця польова.
Бур’ян-ліана з довгими жовтувато-помаранчевими вусами обвиває культурні рослини і не дає їм нормально розвиватися. Батьківщина цього бур’яну –тропіки Америки та Африки,але обжила повитиця майже всі континенти. В Україні вона також завдає відчутної шкоди сільському господарству,засмічуючи поля,сади і городи. Цей дуже шкідливий бур’ян є карантинним об’єктом. Насіння повитиці не втрачає схожості навіть після проходження травним трактом тварин. Проростає воно за температури 18-20 градусів та досить високої вологості повітря і грунту. Коли з’являється паросток ,він «розпізнає» запахи рослин-жертв і тягнеться до них,звиваючись на поверхні грунту. Наткнувшись на стебло, паросток бур’яну обкручується навколо нього і присмоктується присосками, які з часом проникають у культурну рослину. Якщо протягом 7-10 днів не знаходить «здобич» ,то гине,оскільки ця ліана – яскраво виражений паразит, не пристосований до самостійного життя. У повитиці немає коренів і листя. Кожна така рослина-завойовник дає близько 25-30 тисяч насінин, схожість зберігається десять років. Цікаво,що за зовнішнім виглядом насінина схожа на насіння тих рослин, на яких вона живиться. Це адаптаційна властивість. Повитиця ослаблює і затримує ріст та розвиток культурних рослин. При цьому знижується не лише врожай, але погіршується і якість продукції. Скошені на сіно трави, заражені повитицею,погано сохнуть, пліснявіють, втрачають поживність і можуть спричинити захворювання у тварин.
Під час планування заходів боротьби із повитицею слід чітко усвідомлювати два моменти. Перший: якщо бур’ян уже уразив культурну рослину, то знищити його можна переважно тільки разом із нею. Другий — позбутися повитиці вкрай складно. Повна ліквідація вогнищ цього бур’яну потребує тривалої і дуже копіткої роботи, часто впродовж декількох років систематичного його знищення у вогнищі зараження. Тому найкращим способом уникнути неприємностей , пов’язаних із поширенням та бурхливою «життєдіяльністю» повитиці, є профілактика, зокрема ретельна перевірка насіннєвого матеріалу, дотримання сівозмін із висівом культур, які не уражуються або слабко уражуються повитицею: всіх видів зернових та соняшнику.
Хімічний метод боротьби можна застосовувати препаратами які внесені до “Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні”.Гербіциди набагато швидше вбивають молоду повитицю. Коли паразит починає квітнути, його стійкість до хімічних препаратів стає набагато вищою.
Враховуючи велику шкоду карантинних бур’янів як для домашнього господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з ними є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів.
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області