Розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування: прийомна сім’я або дитячий будинок сімейного типу
Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає актуальнішою і болючішою темою для нашого суспільства. Однак останніми роками змінилися пріоритети державної політики – перевага надається вихованню дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування у родинному оточенні, які з тих чи інших причин перебувають поза межами сімейного виховання.
Прийомна сім’я (ПС) – одна з пріоритетних форм влаштування дітей, які обділені родинним теплом. Це – сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно взяла на виховання та спільне проживання, за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов, від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у ДБСТ не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. До ДБСТ в першу чергу влаштовуються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках.
Прийомні діти, вихованці ДБСТ. Пільги та державні гарантії:
Прийомні діти та вихованці перебувають у ПС/ДБСТ до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі I-IV рівня акредитації – до його закінчення, але не пізніше досягнення ними 23-річного віку.
Фінансування ПС і ДБСТ здійснюється за рахунок видатків державного бюджету.
За прийомними дітьми, дітьми-вихованцями зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Вихованці мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить їх інтересам і не заборонено рішенням суду.
Органи опіки та піклування забезпечують збереження майна, у тому числі житла, прийомних дітей та вихованців за місцем його знаходження і здійснюють контроль за його використанням.
Прийомні батьки, батьки-вихователі є законними представниками прийомних дітей на підприємствах, в установах та організаціях без спеціальних на те повноважень, несуть персональну відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей.
Прийомні батьки та батьки-вихователі в обов’язковому порядку проходять курс відповідного навчання із метою підвищення батьківського потенціалу.
Прийомним батькам та батькам-вихователям виплачується грошове забезпечення.
Якщо Ваша сім’я має позитивний досвід виховання дітей, користується авторитетом у громаді та Ви хочете стати батьками-вихователями, просимо звертатись за більш детальною інформацією до служби у справах дітей виконавчого комітету Карлівської міської ради за адресою: м.Карлівка, вул. Полтавський шлях,85.