Карлівське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує
Чим небезпечна риба при її купівлі з рук у невстановлених для торгівлі місцях (стихійних ринках)?
Риба вважається важливим та корисним для здоров’я продуктом і належить до числа найважливіших джерел жирних кислот омега-3 і вітаміну D. Тому необхідно обов’язково включати у раціон рибу та морепродукти, але пам’ятати що в жодному разі не слід купувати рибу з рук у невстановлених для торгівлі місцях без документів, що засвідчують її безпечність і якість.
Торгівлю з рук у невстановлених для цього місцях ніхто не контролює. Якість і свіжість продуктів на «стихійних» ринках не перевіряється. Продукти, які безконтрольно реалізуються, не проходять лабораторний контроль, відсутні документи, які свідчать про їх безпечність і якість.
Як правило, в таких місцях торгівлі продавці не проходять обов'язкові профілактичні медичні огляди і можуть бути переносниками небезпечних інфекційних хвороб (туберкульоз, сальмонельоз та інш.), а також не мають можливості дотримуватись правил особистої гігієни (торгують із брудними руками, бо помити їх ніде).
Продавці мають право продавати рибу у спеціально відведених для цього закладах торгівлі та на ринках лише за умови підтвердження її придатності за результатами досліджень акредитованої лабораторії. У громадян, які збувають рибу також повинні бути документи, що свідчать про законність її придбання (товарно-транспортна накладна, в якій зазначено, де придбано рибу) та сертифікат якості.
Купуючи продукцію без відповідних документів у «стихійних» місцях реалізації, покупець наражає себе на небезпеку, зокрема: отруєння, паразитарні захворювання та смертельну хворобу – ботулізм.
Експерти запевняють, що відрізнити інфіковані продукти від якісних без спеціальних досліджень неможливо. Серед рибних продуктів у зоні ризику також в'ялена, копчена та солена риба і рибні консерви.
Купуючи рибу невідомого походження та невстановленої якості на «стихійних» ринках без документів покупці підтримують браконьєрів, і тим самим, стимулюють їх до нових правопорушень. Навіть якщо риба виловлена із дотриманням «Правил любительського і спортивного рибальства», її можна використовувати лише для особистого споживання та заборонено продавати.
Торгівля живою рибою без відповідних документів, є порушенням положень Законів України «Про тваринний світ» та «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» і «Правил любительського і спортивного рибальства».
За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу передбачена адмінвідповідальність.
Карлівське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.